ST SMC30J6.5A
SMC30J6.5A picture photo
Mfg. Part Number
SMC30J6.5A
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Datasheet Download
SMC30J6.5A.pdf
Availability of SMC30J6.5A
QUANTITY
SMC30J6.5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC30J6.5A
Internal Part NumberEIS-SMC30J6.5A
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)268A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC30J6.5A
Related LinksSMC30, SMC30J6.5A Datasheet, ST Distributor
SMC30J6.5A Details Description
Related parts for SMC30J6.5A
BOOT PUSHBUTTON 1/4-40NS GRAY datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf