Vishay Semiconductor/Diodes Division SMC3K33CA-M3/9A
SMC3K33CA-M3/9A picture photo
Mfg. Part Number
SMC3K33CA-M3/9A
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO-214AB
Datasheet Download
SMC3K33CA-M3/9A.pdf
Availability of SMC3K33CA-M3/9A
QUANTITY
SMC3K33CA-M3/9A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC3K33CA-M3/9A
Internal Part NumberEIS-SMC3K33CA-M3/9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)56.3A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC3K33CA-M3/9A
Related LinksSMC3K33, SMC3K33CA-M3/9A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMC3K33CA-M3/9A Details Description
Related parts for SMC3K33CA-M3/9A
POLYSWITCH 0.05A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4DIP datasheet.pdf
JAM NUT 0.496" 3/8-24 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A 6WDFN datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 9.5A PWDI3333-8 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf