Vishay Semiconductor/Diodes Division SMC3K43CA-M3/9A
SMC3K43CA-M3/9A picture photo
Mfg. Part Number
SMC3K43CA-M3/9A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO-214AB
Datasheet Download
SMC3K43CA-M3/9A.pdf
Availability of SMC3K43CA-M3/9A
QUANTITY
SMC3K43CA-M3/9A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC3K43CA-M3/9A
Internal Part NumberEIS-SMC3K43CA-M3/9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)43.2A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC3K43CA-M3/9A
Related LinksSMC3K43, SMC3K43CA-M3/9A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMC3K43CA-M3/9A Details Description
Related parts for SMC3K43CA-M3/9A
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 14DIP datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
BIT TORX TR T8S 1.97" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf