Vishay Semiconductor/Diodes Division SMC3K54CA-M3/9A
SMC3K54CA-M3/9A picture photo
Mfg. Part Number
SMC3K54CA-M3/9A
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO-214AB
Datasheet Download
SMC3K54CA-M3/9A.pdf
Availability of SMC3K54CA-M3/9A
QUANTITY
SMC3K54CA-M3/9A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC3K54CA-M3/9A
Internal Part NumberEIS-SMC3K54CA-M3/9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)34.4A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC3K54CA-M3/9A
Related LinksSMC3K54, SMC3K54CA-M3/9A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMC3K54CA-M3/9A Details Description
Related parts for SMC3K54CA-M3/9A
FIXED IND 10UH 1.1A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf