Vishay Semiconductor/Diodes Division SMC5K12AHM3/H
SMC5K12AHM3/H picture photo
Mfg. Part Number
SMC5K12AHM3/H
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC
Datasheet Download
SMC5K12AHM3/H.pdf
Availability of SMC5K12AHM3/H
QUANTITY
SMC5K12AHM3/H Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC5K12AHM3/H
Internal Part NumberEIS-SMC5K12AHM3/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,700
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)251.3A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC5K12AHM3/H
Related LinksSMC5K1, SMC5K12AHM3/H Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMC5K12AHM3/H Details Description
Related parts for SMC5K12AHM3/H
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PNEU HEAD SOLIS FLAG 69015 4AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 47MH 0.4A TH datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX1300 datasheet.pdf
IC LED DRIVER CTRLR datasheet.pdf
CAP ASSY,6P,BRACKET REVERSE TYPE datasheet.pdf
Stereo DAC with Integrated Output Stage for 2Vrms LINE OUT IC datasheet.pdf
2.5V LOW POWERPRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf