Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG100A-E3/9AT
SMCG100A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG100A-E3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC
Datasheet Download
SMCG100A-E3/9AT.pdf
Availability of SMCG100A-E3/9AT
QUANTITY
SMCG100A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG100A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG100A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG100A-E3/9AT
Related LinksSMCG100, SMCG100A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG100A-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCG100A-E3/9AT
IC MPU I186 25MHZ 84PLCC datasheet.pdf
CURRENT INDICATOR BLUE WIRE MNT datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SP3T 4A 45DEG datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT6 W/BOOT 15' BLACK datasheet.pdf
CONN SOCKET 10AWG SILVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 800MA 60 MOHM datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf