Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG10A-E3/57T
SMCG10A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG10A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC
Datasheet Download
SMCG10A-E3/57T.pdf
Availability of SMCG10A-E3/57T
QUANTITY
SMCG10A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG10A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG10A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)88.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG10A-E3/57T
Related LinksSMCG10A, SMCG10A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG10A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG10A-E3/57T
FIXED IND 560NH 450MA 550 MOHM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
EMULATOR MEMORY FLEXROM 3 datasheet.pdf
10P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
CA 50/125UM LDD ZIP SC DUP datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf