Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG10AHE3/57T
SMCG10AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG10AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC
Datasheet Download
SMCG10AHE3/57T.pdf
Availability of SMCG10AHE3/57T
QUANTITY
SMCG10AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG10AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG10AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)88.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG10AHE3/57T
Related LinksSMCG10A, SMCG10AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG10AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG10AHE3/57T
BEVEL ENTRY CLIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf