Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG110A-E3/9AT
SMCG110A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG110A-E3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Datasheet Download
SMCG110A-E3/9AT.pdf
Availability of SMCG110A-E3/9AT
QUANTITY
SMCG110A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG110A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG110A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG110A-E3/9AT
Related LinksSMCG110, SMCG110A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG110A-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCG110A-E3/9AT
PHOTODIODE BLUE 5.07MM SQ TO-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK 12POS SIDE ENT 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf