Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG12AHE3/57T
SMCG12AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG12AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Datasheet Download
SMCG12AHE3/57T.pdf
Availability of SMCG12AHE3/57T
QUANTITY
SMCG12AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG12AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG12AHE3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)75.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG12AHE3/57T
Related LinksSMCG12A, SMCG12AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG12AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG12AHE3/57T
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf