Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG14A-E3/9AT
SMCG14A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG14A-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Datasheet Download
SMCG14A-E3/9AT.pdf
Availability of SMCG14A-E3/9AT
QUANTITY
SMCG14A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG14A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG14A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)64.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG14A-E3/9AT
Related LinksSMCG14A, SMCG14A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG14A-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCG14A-E3/9AT
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN HEADR 34POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 440MA 1.28 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 1K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf