Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG15CA-M3/9AT
SMCG15CA-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG15CA-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO-215AB
Datasheet Download
SMCG15CA-M3/9AT.pdf
Availability of SMCG15CA-M3/9AT
QUANTITY
SMCG15CA-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG15CA-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG15CA-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)61.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG15CA-M3/9AT
Related LinksSMCG15C, SMCG15CA-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG15CA-M3/9AT Details Description
Related parts for SMCG15CA-M3/9AT
FLEX CABLE - AFG11A/AF11/AFG11A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 3.81MM datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 32AWG BLACK 100' datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
COM MODE CHOKE FOR HDMI 280MA datasheet.pdf
IC FPGA SOC 150K LUTS datasheet.pdf
CAP FILM 300PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf