Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG160CA-E3/57T
SMCG160CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG160CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Datasheet Download
SMCG160CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCG160CA-E3/57T
QUANTITY
SMCG160CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG160CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG160CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG160CA-E3/57T
Related LinksSMCG160C, SMCG160CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG160CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG160CA-E3/57T
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20SOIC datasheet.pdf
RES MO 1/2W 160 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf