Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG16A-E3/57T
SMCG16A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG16A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Datasheet Download
SMCG16A-E3/57T.pdf
Availability of SMCG16A-E3/57T
QUANTITY
SMCG16A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG16A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG16A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG16A-E3/57T
Related LinksSMCG16A, SMCG16A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG16A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG16A-E3/57T
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMP09H/AE09M/HMP09H datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
I/O MOD 16 DIGITAL 16 SOLID ST datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG SYNC 24VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 25V AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 SQ datasheet.pdf
IC CPLD 1700MC 7NS 256FBGA datasheet.pdf
DIODE ULTRAFAST 30A D2PAK datasheet.pdf