Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG16AHE3/9AT
SMCG16AHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG16AHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Datasheet Download
SMCG16AHE3/9AT.pdf
Availability of SMCG16AHE3/9AT
QUANTITY
SMCG16AHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG16AHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG16AHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG16AHE3/9AT
Related LinksSMCG16A, SMCG16AHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG16AHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCG16AHE3/9AT
MOSFET N/P-CH 30V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 50PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf