Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG16CA-M3/9AT
SMCG16CA-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG16CA-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-215AB
Datasheet Download
SMCG16CA-M3/9AT.pdf
Availability of SMCG16CA-M3/9AT
QUANTITY
SMCG16CA-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG16CA-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG16CA-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG16CA-M3/9AT
Related LinksSMCG16C, SMCG16CA-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG16CA-M3/9AT Details Description
Related parts for SMCG16CA-M3/9AT
IC MCU 8BIT 60K FLASH 80-TQFP datasheet.pdf
HEATSINK TALL XFP CAGE 13.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 8X1X3" 6A MED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf