Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG170CA-E3/57T
SMCG170CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG170CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Datasheet Download
SMCG170CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCG170CA-E3/57T
QUANTITY
SMCG170CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG170CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG170CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG170CA-E3/57T
Related LinksSMCG170C, SMCG170CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG170CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG170CA-E3/57T
RES ARRAY 7 RES 82 OHM 14SOIC datasheet.pdf
DSP 16BIT QUAD CORE 431-FCPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 6W datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.50MM 12POS datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 2KW datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf