Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG17AHE3/57T
SMCG17AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG17AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Datasheet Download
SMCG17AHE3/57T.pdf
Availability of SMCG17AHE3/57T
QUANTITY
SMCG17AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG17AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG17AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG17AHE3/57T
Related LinksSMCG17A, SMCG17AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG17AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG17AHE3/57T
IDC CABLE - MSC50K/MC50G/MCS50K datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 2POS 1=2 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH 8MSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 56BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 4POS datasheet.pdf
ACP-101 CUTOFF-DIES datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.88UH N87 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
BREADBOARD SOLDERABLE datasheet.pdf
FIXED IND 1000UH 0.262A 2W THT datasheet.pdf