Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG188A-E3/9AT
SMCG188A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG188A-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 188VWM 328VC SMC
Datasheet Download
SMCG188A-E3/9AT.pdf
Availability of SMCG188A-E3/9AT
QUANTITY
SMCG188A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG188A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG188A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG188A-E3/9AT
Related LinksSMCG188, SMCG188A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG188A-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCG188A-E3/9AT
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 750MA 200 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 40V 6.6A 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-250 BAR datasheet.pdf
RES 274 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
BOX S STEEL 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 80POS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf