Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG18CAHE3/57T
SMCG18CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG18CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Datasheet Download
SMCG18CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCG18CAHE3/57T
QUANTITY
SMCG18CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG18CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG18CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)51.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG18CAHE3/57T
Related LinksSMCG18C, SMCG18CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG18CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG18CAHE3/57T
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
35V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf