Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG18CHE3/57T
SMCG18CHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG18CHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMC
Datasheet Download
SMCG18CHE3/57T.pdf
Availability of SMCG18CHE3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCG18CHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG18CHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG18CHE3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG18CHE3/57T
Related LinksSMCG18C, SMCG18CHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG18CHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG18CHE3/57T
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf