Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG24AHE3/9AT
SMCG24AHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG24AHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Datasheet Download
SMCG24AHE3/9AT.pdf
Availability of SMCG24AHE3/9AT
QUANTITY
SMCG24AHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG24AHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG24AHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG24AHE3/9AT
Related LinksSMCG24A, SMCG24AHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG24AHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCG24AHE3/9AT
FIXED IND 820UH 1.4A 370 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SNT6A datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
15+15 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BG STSHLD MTL-IN 10''X30'' 100EA datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf