Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG24CA-E3/9AT
SMCG24CA-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG24CA-E3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Datasheet Download
SMCG24CA-E3/9AT.pdf
Availability of SMCG24CA-E3/9AT
QUANTITY
SMCG24CA-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG24CA-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG24CA-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG24CA-E3/9AT
Related LinksSMCG24C, SMCG24CA-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG24CA-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCG24CA-E3/9AT
TVS DIODE 120VWM 193VC SMA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONN CMC BLIND PLUG 1.5MM datasheet.pdf
RES 383 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 8SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf