Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG24CA-E3/9AT
SMCG24CA-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG24CA-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Datasheet Download
SMCG24CA-E3/9AT.pdf
Availability of SMCG24CA-E3/9AT
QUANTITY
SMCG24CA-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG24CA-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG24CA-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG24CA-E3/9AT
Related LinksSMCG24C, SMCG24CA-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG24CA-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCG24CA-E3/9AT
RES SMD 16.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3/4"X6" 6:1 datasheet.pdf
SAC-5P-MR/10 0-28R SCO RAIL datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(COAX) PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
TV 30C MIX(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
FO C/A LC GRN LC XG AQU datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8HTSOP datasheet.pdf