Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG30CA-E3/57T
SMCG30CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG30CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
Datasheet Download
SMCG30CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCG30CA-E3/57T
QUANTITY
SMCG30CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG30CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG30CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG30CA-E3/57T
Related LinksSMCG30C, SMCG30CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG30CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG30CA-E3/57T
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC UART PCIE OCTAL 176FPBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SENSORS NON-CONTACT SINGLE TURN datasheet.pdf
MICRO 25C P 120" RBW JACKP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf