Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG36C-E3/57T
SMCG36C-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG36C-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMC
Datasheet Download
SMCG36C-E3/57T.pdf
Availability of SMCG36C-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCG36C-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG36C-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG36C-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG36C-E3/57T
Related LinksSMCG36C, SMCG36C-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG36C-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG36C-E3/57T
DIP CABLE - HDM34H/AE34M/HDM34H datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DL .100" GO datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .050" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf