Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG40A-M3/57T
SMCG40A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG40A-M3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-215AB
Datasheet Download
SMCG40A-M3/57T.pdf
Availability of SMCG40A-M3/57T
QUANTITY
SMCG40A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG40A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG40A-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG40A-M3/57T
Related LinksSMCG40A, SMCG40A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG40A-M3/57T Details Description
Related parts for SMCG40A-M3/57T
RES SMD 130 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 950MA 690 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
BOX SHIELDED W/OUT LED datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V X5R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256K FLASH 48UFQFPN datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf