Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG40CAHE3/57T
SMCG40CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG40CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Datasheet Download
SMCG40CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCG40CAHE3/57T
QUANTITY
SMCG40CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG40CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG40CAHE3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG40CAHE3/57T
Related LinksSMCG40C, SMCG40CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG40CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG40CAHE3/57T
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 3A datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 23.88MM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 2DFN datasheet.pdf