Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG43CAHE3/57T
SMCG43CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG43CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Datasheet Download
SMCG43CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCG43CAHE3/57T
QUANTITY
SMCG43CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG43CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG43CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG43CAHE3/57T
Related LinksSMCG43C, SMCG43CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG43CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG43CAHE3/57T
SCREWDRIVER SET TORX TR 6PC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TFE POLY 6AWG 4' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 40W datasheet.pdf
CONNECTOR 96POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
18AWG 16/30 15C FOIL SHLD 100' datasheet.pdf
High Accuracy Ultralow IQ, 500 mA anyCAP Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf