Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG51CAHE3/9AT
SMCG51CAHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG51CAHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Datasheet Download
SMCG51CAHE3/9AT.pdf
Availability of SMCG51CAHE3/9AT
QUANTITY
SMCG51CAHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG51CAHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG51CAHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG51CAHE3/9AT
Related LinksSMCG51C, SMCG51CAHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG51CAHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCG51CAHE3/9AT
RES 13.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUAD 4INP 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
10X2 MTE PIN SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf