Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG54A-E3/9AT
SMCG54A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG54A-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC
Datasheet Download
SMCG54A-E3/9AT.pdf
Availability of SMCG54A-E3/9AT
QUANTITY
SMCG54A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG54A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG54A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG54A-E3/9AT
Related LinksSMCG54A, SMCG54A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG54A-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCG54A-E3/9AT
IC OPAMP CFA 650MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FILTER SAW 315MHZ REMOTE SMD datasheet.pdf
IC DRIVER RS485 QUAD LP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 3MM 10POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD 64-LQFP datasheet.pdf
PLUG 7POS 0 DEG BLK/BLK 4.0-5.2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 130 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf