Microsemi Commercial Components SMCG6038A/TR13
SMCG6038A/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCG6038A/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 13.4VC DO215AB
Datasheet Download
SMCG6038A/TR13.pdf
Availability of SMCG6038A/TR13
QUANTITY
SMCG6038A/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG6038A/TR13
Internal Part NumberEIS-SMCG6038A/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)112A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG6038A/TR13
Related LinksSMCG603, SMCG6038A/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMCG6038A/TR13 Details Description
Related parts for SMCG6038A/TR13
FIXED IND 18UH 240MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A 2WPACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 970MA 219 MOHM SMD datasheet.pdf