Microsemi Commercial Components SMCG6042/TR13
SMCG6042/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCG6042/TR13
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 19VC DO215AB
Datasheet Download
SMCG6042/TR13.pdf
Availability of SMCG6042/TR13
QUANTITY
SMCG6042/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG6042/TR13
Internal Part NumberEIS-SMCG6042/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)79A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG6042/TR13
Related LinksSMCG60, SMCG6042/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMCG6042/TR13 Details Description
Related parts for SMCG6042/TR13
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.0 X 3.8MM datasheet.pdf
CHOKE DIFFERENTIAL 13UH 2A HORZ datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 132CBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK- JACK N 50OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf