Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG70C-E3/57T
SMCG70C-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG70C-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 125VC SMC
Datasheet Download
SMCG70C-E3/57T.pdf
Availability of SMCG70C-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCG70C-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG70C-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG70C-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG70C-E3/57T
Related LinksSMCG70C, SMCG70C-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG70C-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG70C-E3/57T
IDC CABLE - MPK60K/MC60F/MPK60K datasheet.pdf
VARISTOR 675V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1.42A 468 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 84PGA datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRIAC 6MFSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONNECTORS MODULAR datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 4POS datasheet.pdf
RES SMD 3.61K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf