Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG70CA-E3/9AT
SMCG70CA-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG70CA-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Datasheet Download
SMCG70CA-E3/9AT.pdf
Availability of SMCG70CA-E3/9AT
QUANTITY
SMCG70CA-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG70CA-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG70CA-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG70CA-E3/9AT
Related LinksSMCG70C, SMCG70CA-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG70CA-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCG70CA-E3/9AT
IC MCU 8BIT 768B OTP 8SOIJ datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 28-SOIC datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4-UCSP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SGE-225-2-1390 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf