Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG70CAHE3/57T
SMCG70CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG70CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Datasheet Download
SMCG70CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCG70CAHE3/57T
QUANTITY
SMCG70CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG70CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG70CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG70CAHE3/57T
Related LinksSMCG70C, SMCG70CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG70CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG70CAHE3/57T
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
XPX DIFF GAUGE VACCUM GAUGE datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN TPS PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf