Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG70CHE3/9AT
SMCG70CHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG70CHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 125VC SMC
Datasheet Download
SMCG70CHE3/9AT.pdf
Availability of SMCG70CHE3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCG70CHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG70CHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG70CHE3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG70CHE3/9AT
Related LinksSMCG70C, SMCG70CHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG70CHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCG70CHE3/9AT
LED 3MM GREEN 6"LDS REAR PANELMT datasheet.pdf
IC INVERTER HEX TTL-NMOS 14SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8-CDIP datasheet.pdf