Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG78CA-E3/57T
SMCG78CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG78CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Datasheet Download
SMCG78CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCG78CA-E3/57T
QUANTITY
SMCG78CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG78CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG78CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG78CA-E3/57T
Related LinksSMCG78C, SMCG78CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG78CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG78CA-E3/57T
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.3A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 19.3KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
WVSRFR,WAVEJET,HDO EURO PWR CRD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 7A SOT223 datasheet.pdf