Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG85CA-M3/9AT
SMCG85CA-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG85CA-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO-215AB
Datasheet Download
SMCG85CA-M3/9AT.pdf
Availability of SMCG85CA-M3/9AT
QUANTITY
SMCG85CA-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG85CA-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG85CA-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG85CA-M3/9AT
Related LinksSMCG85C, SMCG85CA-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG85CA-M3/9AT Details Description
Related parts for SMCG85CA-M3/9AT
FUSE BOARD MNT 2A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 28POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
27MM HS ASSY ULTEM CLIP datasheet.pdf
RES SMD 2.84KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER DOME CLOSURE 547.8X255MM datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 7 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CAP KIT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf