Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG90AHE3/9AT
SMCG90AHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG90AHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC
Datasheet Download
SMCG90AHE3/9AT.pdf
Availability of SMCG90AHE3/9AT
QUANTITY
SMCG90AHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG90AHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG90AHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG90AHE3/9AT
Related LinksSMCG90A, SMCG90AHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG90AHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCG90AHE3/9AT
CONN RCPT 24-28AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
EMULATOR BASE UNIT H8/3664 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 32VAC 63VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC CRO 2417-2547 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CORD GRIP, PG11, NPB, 2 X 6MM datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf