Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG90CA-E3/57T
SMCG90CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG90CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC
Datasheet Download
SMCG90CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCG90CA-E3/57T
QUANTITY
SMCG90CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG90CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG90CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG90CA-E3/57T
Related LinksSMCG90C, SMCG90CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG90CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG90CA-E3/57T
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR IS31AP4088A-QFLS2 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM POWERMITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 22POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf