Micro Commercial Components (MCC) SMCJ1.5KE10CA-TP
SMCJ1.5KE10CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ1.5KE10CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ1.5KE10CA-TP.pdf
Availability of SMCJ1.5KE10CA-TP
QUANTITY
SMCJ1.5KE10CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ1.5KE10CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ1.5KE10CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)104.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ1.5KE10CA-TP
Related LinksSMCJ1.5K, SMCJ1.5KE10CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ1.5KE10CA-TP Details Description
Related parts for SMCJ1.5KE10CA-TP
IC LINE RVR 3V DUAL DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 70MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU I.MX27 400MHZ 404MAPBGA datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 1.7KVDC AXIAL CAN datasheet.pdf
SWITCH SNAP PNL MT DPST-NO/NC 4A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
COAX CABLE-STANDARD P datasheet.pdf
FUSE 1.25A 250VAC datasheet.pdf