Micro Commercial Components (MCC) SMCJ1.5KE12CA-TP
SMCJ1.5KE12CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ1.5KE12CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMC
Datasheet Download
SMCJ1.5KE12CA-TP.pdf
Availability of SMCJ1.5KE12CA-TP
QUANTITY
SMCJ1.5KE12CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ1.5KE12CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ1.5KE12CA-TP
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)91A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ1.5KE12CA-TP
Related LinksSMCJ1.5K, SMCJ1.5KE12CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ1.5KE12CA-TP Details Description
Related parts for SMCJ1.5KE12CA-TP
FIXED IND 82NH 1.4A 70 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 835K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 14.6MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT-353 datasheet.pdf