Micro Commercial Components (MCC) SMCJ1.5KE27A-TP
SMCJ1.5KE27A-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ1.5KE27A-TP
Brief Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ1.5KE27A-TP.pdf
Availability of SMCJ1.5KE27A-TP
QUANTITY
SMCJ1.5KE27A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ1.5KE27A-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ1.5KE27A-TP
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)23.1V
Voltage - Breakdown (Min)25.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp37.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)40.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ1.5KE27A-TP
Related LinksSMCJ1.5, SMCJ1.5KE27A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ1.5KE27A-TP Details Description
Related parts for SMCJ1.5KE27A-TP
SIDAC MC 4CH 275/550V 400A MS013 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SCREW MNT 50LB 12.4"L NATURAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 24VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf