Micro Commercial Components (MCC) SMCJ1.5KE56A-TP
SMCJ1.5KE56A-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ1.5KE56A-TP
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMC
Datasheet Download
SMCJ1.5KE56A-TP.pdf
Availability of SMCJ1.5KE56A-TP
QUANTITY
SMCJ1.5KE56A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ1.5KE56A-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ1.5KE56A-TP
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ1.5KE56A-TP
Related LinksSMCJ1.5, SMCJ1.5KE56A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ1.5KE56A-TP Details Description
Related parts for SMCJ1.5KE56A-TP
CABLE PRINTER SERIAL 3M datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 6.3A 11.6 MOHM datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 92POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS PNL MNT SKT datasheet.pdf