Micro Commercial Components (MCC) SMCJ1.5KE75CA-TP
SMCJ1.5KE75CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ1.5KE75CA-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMC
Datasheet Download
SMCJ1.5KE75CA-TP.pdf
Availability of SMCJ1.5KE75CA-TP
QUANTITY
SMCJ1.5KE75CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ1.5KE75CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ1.5KE75CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64.1V
Voltage - Breakdown (Min)71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ1.5KE75CA-TP
Related LinksSMCJ1.5K, SMCJ1.5KE75CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ1.5KE75CA-TP Details Description
Related parts for SMCJ1.5KE75CA-TP
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 1206 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR LM2651 datasheet.pdf
PLATE ALUMINUM BOTTOM 12" X 12" datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MAX-LOC 1/2 .25-.312 W/O-RING datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 75mA Backlight, Signage 40-QFN (6x6) datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf