Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ10-E3/57T
SMCJ10-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ10-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMC
Datasheet Download
SMCJ10-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ10-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ10-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ10-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ10-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)79.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ10-E3/57T
Related LinksSMCJ10, SMCJ10-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ10-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ10-E3/57T
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 60POS .100" STR datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SOD128 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.5A 125V datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC VERT 4POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 156.25MHZ 10CLCC datasheet.pdf