Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ100CAHE3/57T
SMCJ100CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ100CAHE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC
Datasheet Download
SMCJ100CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ100CAHE3/57T
QUANTITY
SMCJ100CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ100CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ100CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ100CAHE3/57T
Related LinksSMCJ100C, SMCJ100CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ100CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ100CAHE3/57T
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUAD 4INP 32LQFP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf