Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ100HE3/57T
SMCJ100HE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ100HE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 179VC SMC
Datasheet Download
SMCJ100HE3/57T.pdf
Availability of SMCJ100HE3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ100HE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ100HE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ100HE3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ100HE3/57T
Related LinksSMCJ100, SMCJ100HE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ100HE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ100HE3/57T
RES 390 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER PERSON TOP ICE50 MEGA169 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TX RS232 5V 1UA SHTDN 16TSSOP datasheet.pdf
CABLE LIGHT SCKT HI INTENSTY RED datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL WSI 25/1 CC/LED datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
220UF 63V 10X30MM 85C 8000H datasheet.pdf