Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ10A-E3/9AT
SMCJ10A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ10A-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC
Datasheet Download
SMCJ10A-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ10A-E3/9AT
QUANTITY
SMCJ10A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ10A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ10A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)88.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ10A-E3/9AT
Related LinksSMCJ10A, SMCJ10A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ10A-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ10A-E3/9AT
JUMPER-H2728TR/C2065L/H2728TR 6" datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE EXIT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 10W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X8R 0603 datasheet.pdf